Często słyszę od Was – swoich przyszłych par młodych pytanie – czy mam jakieś swoje miejsca na sesje zdjęciową w plenerze po ślubie. Zwykle odpowiadam w podwójny sposób – owszem mam, ale o tym porozmawiamy po ślubie gdy już wszystkie emocje opadną. Celowo tak odpowiadam, gdyż wiem że przed Wami jeszcze masa przygotowań, ustaleń, wyjazdów z zaproszeniami i jeszcze wiele innych aspektów związanych z wyprawianiem ślubu i wesela. Dlatego też nie zaprzątajcie sobie głowy przed ślubem sesjami zdjęciowymi bo na to jeszcze przyjdzie pora. 

No dobrze tylko co w momencie gdy już jesteście po przysiędze, minęło parę dni, emocje opadły i chcecie ruszyć gdzieś na zdjęcia ze swoim fotografem? Możliwe że zadajecie sobie pytania – gdzie jest tak ładnie ? czy mamy jakieś wymarzone miejsce na zdjęcia ? Czasami się zdarza się przychodzicie do mnie z gotowym pomysłem na to do którego miejsca pojedziemy, ale najczęściej jest tak że muszę Wam podpowiedzieć pewne miejsca. Zwykle tylko zadaje jedno małe pytanie – co preferujecie ? Czy zdjęcia w mieście czy na łonie natury. Gdy już uzyskam odpowiedź to pytanie to mogę podsunąć parę pomysłów, a oto kilka z nich :

Plener nad morzem

Oczywiście można powiedzieć, że pomysł banalny – bo czy jest piękniejsze miejsce niż plaża, woda, molo ? Na pewno są, aczkowiek nad morze nie jeździ się codziennie, lecz teraz gdy są autostrady nad morze można dojechać w 3 godziny tak więc niewiele. A pamiątka jest wspaniała na całe życie – tak więc nie trzeba pakować walizek i pojechać. Nie zapominajmy też że zdjęcia nad morzem to nie tylko piasek i woda. To też klify, unikalna roślinność, molo i inne aspekty jak np. kutry rybackie. 

Do lasu 

A może tak inny banał ? Zamiast nad morze jechać około 3 godzin to wyskoczyć do najbliższego lasu – jak się dobrze wie gdzie iść to może być cudownie, ładne widoczki, a i może jakiś strumyk lub jeziorko się znajdzie w pobliżu więc pieczemy w tym momencie 2 pieczenie na jednym ogniu. Nie myślcie tylko sobie tylko że las jest nudny i monotematyczny – wszakże tam tylko drzewa i krzewy. Faktycznie jest tam tak, ale właśnie w tej prostocie jest piękno – no i jest to wspaniała okazja by zdjęcia które mają pokazać parę młodą nie zostały przyćmione przez zdjęcia pięknych widoków z parą młodą w tle. 

Plener na starówce (dowolnego miasta)

A co jeśli nie lubimy jeździć daleko za miasto, a nawet nie tak daleko tylko nie lubimy chodzić po krzaczkach, błąkać się w lesie, no i chcemy uniknąć kleszczy ? To zawsze możemy podejść na starówkę w swoim rodzinnym mieście. Tylko tutaj pozostaje jeden wielki dylemat – a mianowicie ludzie. Powiedzmy sobie szczerze mało kto lubi, gdy na swoich zdjęciach obcych ludzi w niestosownych strojach. Dlatego też w tym wypadku należy uzbroić się na poranne wstawanie – najlepiej 7 rano w niedzielę. Gwarantuje że do byle którego miasta byśmy nie pojechali – Płock, Warszawa, Gdańsk – w niedzielny poranek zawsze będzie pusto. Ma się wtedy też czas do około 9 – 10 zanim zaczną pojawiać się większe ilości ludzi. No i wstawanie o poranku na swoją drugą zaletę, a mianowicie piękne światło, może czasami poranna mgła zależna od pory roku – tak czy inaczej atmosfera jest zupełnie inna niż w galerii handlowej w sobotnie popołudnie.

Park/kompleks parkowy poza miastem

Z racji tego że Polska to kraj piękny to obfituje też w różnego rodzaje parki/kompleksy parkowe/skanseny. Jest tego naprawdę wiele i każde miejsce oferuje coś innego, niespotykanego – coś więcej oprócz drzew i rzeczek. Zależnie od upodobań możemy wybrać park ze starymi ruinami, pięknymi widokami i jeziorkiem, nowoczesny zadbany park z nową architekturą lub po prostu skansen. Możliwości jest wiele i w każdym z tych miejsc można spędzić dużo czasu.

Park w mieście

Są parki poza miastem, są starówki, a może tak park w centrum miasta ? I to nie mam na myśli tylko Łazienek Królewskich w Warszawie czy też innych pozamykanych parków. Mówię tutaj o każdym skrawku zieleni, ogólnodostępnych najlepiej z widokami na miasto. 

a gdzieś indziej ?

Jest też masa innych miejsc o których ciężko mi napisać w takim krótkim wpisie, ale chce powiedzieć że zdjęcia można robić naprawdę wszędzie. Nawet w drodze jadąc na miejsce planowanej sesji fotograficznej możemy przystanąć na chwilę by wykonać parę zdjęć. Są to miejsca najczęściej ogólnodostępne – pola, drogi, ulice, ogólnie wszystkie miejsca które są ciekawe i ładne dla fotografa. 

Tak więc nie martwcie się o miejsca na plener fotograficzny dla Was po ślubie. Zdjęcia można robić naprawdę wszędzie i gdy ma się dużo pomysłów w głowie to nie stanowi żadnego problemu by wykorzystać chociażby nawet chociażby pole przed domem.